Společnost
Innovations
Produkty
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33332 000
QUADRON Panel
NH pojistkový odpínač velikost 3, 630 A, montáž na panel
šroub M12
with electronic fuse monitoring
for mounting plate
System
Panel
Advantages of the product
For safe connection of the lines, the shock protection is split into 2.
Self-closing inspection holes are available in the cover.
| Produktová skupina | 09 |
| Podskupina | 13 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267333324 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
UL 4248-1
Schválení dle norem
IEC (CB) , UL , CCC , DNV GL
for UL feeder circuits >250V
typové číslo: LTS-3
EAC Type: NH
| pro velikost pojistek: | NH 3 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| live grip lugs required: | Yes |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 48 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 630 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 690 V |
| jmenovité napětí (IEC) DC: | 250 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 800 V |
| jmenovité izolační napětí Ui DC: | 250 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 6 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (690V/ 630A) AC-22B (800V/ 315A) AC-23B (690V/ 500A) AC-23B (500V/ 630A) |
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 50 kA / 690 V |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 23,0 W.
(The power dissipation at full load would be 36,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. povolené napětí (IEC) AC: | 725 V |
| max. povolené napětí (IEC) DC: | 262 V |
| further utilisation category AC (IEC 60947-3): | AC-20B (1000V) bei Verschmutzungsgrad 2 |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC specifications: 2 current paths (L1,L3) in series DC-22B (440V) DC-21B (440V) DC-20B (1000V) at pollution degree 2 visible information required if used at more than 440V DC: do not switch under load |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| for fuse links IEC 60269-2-1 (I) / DIN VDE 0636-201 size 3 up to 48W power dissipation, with grip lugs under voltage | |
| Entsprechend den angegeben AC- und DC- Schalteigenschaften und unter Berücksichtigung der Überlastbedingungen, sind gewisse Abstände zu geerdeten Metallteilen einzuhalten. Nähere Informationen auf Anfrage. Bei Verwendung als Trennschalter ist die Einhaltung der Abstände nicht erforderlich. |
|
| Schutzart IP30 frontseitig, im Anschlussbereich vom Einbau abhängig Elektronische Sicherungsüberwachung: - Zur Erkennung von Sicherungsausfällen mit Bemessungsspannung AC 100V bis AC 690V - Keine Hilfsenergie erforderlich; Versorgung über Netzspannung - Hilfskontakte potentialfrei - LED- Blinkmelder (rot/grün) - Testtaster - Weitere Informationen unter Downloads / Datenblatt |
| Detaily UL | |
| Standardy | |
| UL 4248-1 |
| for UL feeder circuits >250V |
| Elektrické údaje UL | |
| jmenovitý proud (UL): | 600 A |
| jmenovité napětí (UL) AC: | 600 V |
| jmenovitá frekvence (UL): | 50 / 60 Hz |
| SCCR: | 100 kA |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 256 x 300 x 183 |
| hmotnost: | 524,0 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| Mounting: | for mounting plate |
| čelní stupeň ochrany: | IP30 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M12 | |
| screw drive: | SW18 |
| Md min.: | 35,0 Nm |
| Md max.: | 40,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | No |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
| live grip lugs required: | Yes |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 48 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| for UL feeder circuits >250V | |
33147
000
prizmová svorka dvojitá pro měděné vodiče
2x 150 mm²
velikost 3
Více
33165
000
třmenová svorka pro měděné vodiče
150 - 300 mm²
pro: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Více
33168
000
prizmová svorka jednoduchá pro vodiče Cu a Al
150 - 300 mm²
velikost 3
Více
33385
000
prizmová svorka dvojitá pro měděné vodiče
2x 185 mm²
velikost 3
Více
33272
000
prodloužení pro 2 kabelové oka
velikost 3
Více
33144
000
kryt pro kabelová oka, připojitelný shora / zdola
pro QCB-NH3
pro: QCB-NH3
Více
33154
000
rám jednoduchý
290 x 330
velikost 3
Více
33155
000
bariéra pro rukojeť
pro odpojovač pojistek NH velikosti 1-3
kryt zadní strany víka odpínače
Více
33419
000
kryt pro přípojný prostor
pro NH pojistkový odpínač vel, 3, max, 600 A
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com