Company
Innovations
Products
На фотографии может быть изображена аналогичная статья.
Арт.: 33515 000
QUADRON Panel Speed
Выключатель-разъединитель нагрузки с предохранителями 3-полюсный
Винт M10, для поворотной ручки двери
Типоразмер 1
double-breaking
operator independent switching (snap-action mechanism)
for mounting plate
Система
Panel
Преимущества продукта
With spring-controlled switch mechanism for frequent switching as per utilisation category "A"
FLAG indicator shows the switch setting
Fuses can be changed safely and without tools thanks to double-breaking main contacts
Additional visible separating section by removing the cover incl. fuses
Can be used as mains disconnector as per IEC / EN 60204-1 (main switch)
Also as an Emergency Off switch in combination with the red-yellow door coupling twist handle
Switches can be installed 90° left/right horizontal, always with the same switch lug position
| Группа продуктов | 15 |
| Подгруппа | 06 |
| Кол-во | 1 |
| EAN | 4021267335151 |
| ECLASS 14.0 | 27371401 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Стандарты
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Сертификация
IEC (CB) , VDE , DNV GL
номер типа: QCS-NH1
Тип EAC: NH
| для предохранителей размера: | NH 1 |
| предохранители в соответствии со стандартом: | IEC / HD 60269-2 |
| допустимая мощность рассеивания плавкой вставки: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Подробности IEC | |
| Стандарты | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Электрические данные IEC | |
| Номинальный ток (IEC): | 250 A |
| номинальное напряжение (IEC) AC: | 690 В |
| номинальное напряжение изоляции U i AC: | 800 В |
| номинальное импульсное напряжение U imp : | 8 kV |
| Катагория применения AC: | AC-23B (690V, 250A) AC-23A (500V, 250A) AC-22A (690V, 250A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 50 kA / 690V |
| одобрено с плавкими вставками рабочего класса: | gG |
| Дополнительные данные IEC | |
|
Следующие значения были проверены в ходе испытаний при определенных условиях. Для конкретного проектирования установки необходимо получить у компании Wöhner соответствующие условия. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC specifications: 2 current paths (L1,L3) in series DC-21B (100 V / 200 A) |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Fuses gL/gG, size 1, 690V/250A for fuse links IEC 60269-2 / DIN VDE 0636-2 size 1 up to 23W power dissipation | |
| Special operating conditions corresponding to IEC / EN 61439-1 may yield to foulty activations of pilot switches and fuse monitors. The operating conditions have to be considered for the analysis of status signals. | |
| When several devices are used side-by-side in continuous operation, the rated load factor specified in VDE 0660 Part 500 / EN 60 439-1, Table 1, must be observed. | |
| System component: degree of protection IP20 at front as per DIN EN 60529, dependent upon installation in the connection area; shock protection to DIN EN 50274 |
| Механические данные | |
| Ш x В x Г: | 184 x 314 x 191 |
| Вес: | 528,0 kg/100 |
| Полюсность: | 3-пол. |
| Mounting: | for mounting plate |
| Особенности клеммной техники | |
| screw connection | |
| M10 | |
| screw drive: | SW16 |
| Md min.: | 30,0 Nm |
| Md max.: | 35,0 Nm |
| Свойства материала | |
| halogen-free: | Yes |
|
Device delivered without fuses |
|
| допустимая мощность рассеивания плавкой вставки: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33145
000
Призматическая клемма, двойная, для медных кабелей
2x 35 - 70 mm²
для: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
More
33163
000
Подсоединение хомутом для медных проводников
70 - 150 mm²
для: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
More
33166
000
Призматическая клемма, одинарная, для медных кабелей
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
для: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
More
33909
000
Рамная клемма для медных проводников
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
для: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
More
33142
000
Крышка для кабельных наконечников, установка вверху / внизу
для: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
More
33908
000
Контрольный контакт, для определения положения выключателя
Перекидной контакт 250 В AC / 5 A, 30 В DC / 4 A
для: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
More
33910
000
поворотный привод на дверь
black, with handle
door interlock can be activated, for padlocks
для: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
More
33911
000
поворотный привод на дверь
yellow-red, with handle
door interlock can be activated, for padlocks
для: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
More
33912
000
Стержень, длина 290 мм
для: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
More
33913
000
Стержень, длина 490 мм
для: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com