Innovazioni
Prodotti
The picture may show a similar product.
Cod.art.: 37578 000A
QUADRON 185Power
Base sezion. verticale per fusibili NH, 400 A
Gr. NH 2, sez. singolarm.
morsetto a V 50-300 mm²
morsetto accaio, inserto accaio
prewired with 3x measuring transformers 400 A / 333 mV, accuracy class 1, with 6-pole plug connection from behind
per barre 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
NUOVO
Montaggio
185Power
Vantaggi prodotto
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| gruppo di prodotto | 12 |
| sottogruppo prodotto | 64 |
| pz/ conf. | 1 |
| EAN | 4021267375782 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Norme
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
type no.: QU185-2 Pre-Assembled
| per fusibili di grandezza: | NH 2 |
| fusibile secondo norma: | IEC / HD 60269-2 |
| potenza diss. max. ammissibile del fusibile inserito: | 34 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Norme | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| corrente nominale (IEC): | 400 A |
| tensione nominale (IEC) AC: | 800 V |
| accuracy class (current): | 1 |
| tensione nominale di isolamento Ui AC: | 1000 V |
| tensione di picco Uimp: | 8 kV |
| Categoria d'impiego AC: | AC-22B (800 V / 200 A) |
| corrente nom. di cto cto condizionata da fusibili (AC): | 100 kA / 690 V (400 A) |
| 120 kA / 400 V (400 A) | |
| 80 kA / 800 V (200A) | |
| secondo prove fatte con fusibili di caratteristica: | gG |
| resistenza al corto circuito con protezione tramite fusibili: | 120 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 38,4 W.
(The power dissipation at full load would be 60,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
I seguenti valori sono stati rilevati tramite prove con determinate condizioni. Prima di progettare vostro impianto chiedere a Wöhner suddette condizioni. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| Sezionatori e basi sezionabili sec. IEC 60947-3 possono essere impiegati anche oltre alla loro tensione nominale, fino al valore della tensione d'isolamento, se l'impiego prevede l'utilizzo come semplice base portafusibile (senza funzione di sezionamento), e se viene indicato ben visibile sul prodotto stesso. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Besondere Betriebsbedingungen gemäß IEC / EN 61439-1 können zu Fehlauslösungen von Meldeschaltern oder Sicherungsüberwachungen führen. Die vorliegenden Betriebsbedingungen sind dementsprechend bei der Auswertung der Meldesignale zu berücksichtigen. | |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Valori meccanici | |
| L x A x P: | 100 x 687 x 189 |
| peso: | 543,0 kg/100 |
| Poli: | 3 poli |
| per barre: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| grado di protezione dal fronte: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| Connessioni | |
| v-clamp | |
| min. cross-section: | 50 mm² |
| max. cross-section: | 300 mm² |
| re: | 70 - 185 mm² |
| rm: | 50 - 150 mm² |
| se: | 95 - 300 mm² |
| sm: | 70 - 240 mm² |
|
Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| Proprietà materiali | |
| halogen-free: | Yes |
| Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| Sezionatori e basi sezionabili sec. IEC 60947-3 possono essere impiegati anche oltre alla loro tensione nominale, fino al valore della tensione d'isolamento, se l'impiego prevede l'utilizzo come semplice base portafusibile (senza funzione di sezionamento), e se viene indicato ben visibile sul prodotto stesso. | |
|
The terminal compartment cover 33733 is always needed for the connection at top and when using cable lugs. |
|
| potenza diss. max. ammissibile del fusibile inserito: | 34 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33740
000A
agganci per fiss. su barre non-forate
per sistema a sbarre senza coperture CrossLink®
Gr. 1 - 3
per: QU185-1..., QU185-2..., QU185-3..., CRL185-..., EQ185-A320-...
Di Più
33738
000A
agganci CrossLink® per fiss. su barre non-forate
per sistema con coperture CrossLink®
Gr. 1 - 3
per: QU185-1..., QU185-2..., QU185-3..., CRL185-..., EQ185-A320-...
Di Più
33564
000B
kit morsetti
with 1 V-clamp, without cover
terminal body alu, pressure piece brass
for Cu / Al 120 - 300 mm²
e.g. for drilled PE or N bars
Di Più
33561
000A
morsetto a V
terminal body steel, pressure piece steel
Gr. NH 1-3
for Cu / Al 50 - 300 mm²
Di Più
33733
000A
Calotta per terminali
universale, per basi sez. NH Gr. 1 - 3 e modulo verticale di connessione 800 A
Gr. 1- 3
Di Più
33758
000A
striscia cieca per Leanstreamer
per coperture frontali
Gr. 00 - 3
Di Più
37903
000A
spinotto
per cablaggio individuale
NUOVO
Di Più
37904
000A
spinotto, incl cavo RJ12
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NUOVO
Di Più
37905
000A
spinotto, incl cavo RJ12
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NUOVO
Di Più
37906
000A
spinotto, incl cavo RJ12
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NUOVO
Di Più
37907
000A
spinotto, incl cavo RJ12
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NUOVO
Di Più
33156
000
microswitch di segnalazione posizione coperchio
contatto di commutazione 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
Di Più
Trova il tuo contatto
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com