L'Entreprise
Innovations
Produits
The picture may show a similar product.
Référence 37577 000A
QUADRON 185Power
réglette sectionneur à fusible 250 A
taille 1, commutation à 1 pôle
borne en V 50- 300 mm²
corp de la borne en acier et pièce de pression en acier
prewired with 3x measuring transformers 250 A / 333 mV, accuracy class 1, with 6-pole plug connection from behind
pour jeux de barres 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
Nouveau
Système
185Power
Avantages produit
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Groupe de produits | 12 |
| Sous-groupe | 63 |
| Dimensions de l'emballage | 1 |
| EAN | 4021267375775 |
| ECLASS 14.0 | 27142108 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
| ETIM 8.0 | EC001046 |
| ETIM 10.0 | EC001046 |
Normes
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Type: QU185-1 Pre-Assembled
| for fuse links size: | NH 1 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Normes | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| Courant assigné (IEC): | 250 A |
| Tension assignée (IEC) CA: | 800 V |
| accuracy class (current): | 1 |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs Uimp: | 12 kV |
| Catégorie d'emploi CA: | AC-22B (800 V / 160 A) AC-22B (690 V / 250 A) AC-23B (400 V / 250 A) |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 80 kA / 800 V (160 A) |
| 100 kA / 690 V (250 A) | |
| 120 kA / 500 V (250 A) | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 120 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 15,4 W.
(The power dissipation at full load would be 24,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
Les valeurs suivantes ont été vérifiées par des tests sous certaines conditions. Veuillez demander ces conditions à Wöhner avant de concevoir votre armoire. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| Les unités de commutation à fusibles conformes à la norme IEC 60947-3 ne peuvent fonctionner au-delà de la tension de service nominale que si elles sont utilisées comme sectionneurs à fusible sans fonction de commutation de charge et cela jusqu'à la tension d'isolement assignée et sont marquées en conséquence. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Charactéristiques mécaniques | |
| L x H x P: | 100 x 687 x 189 |
| Poids: | 536,0 kg/100 |
| Pôles: | 3 pôles |
| pour jeux de barres: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| front degree of protection: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| Points de raccordement | |
| v-clamp | |
| min. cross-section: | 50 mm² |
| max. cross-section: | 300 mm² |
| re: | 70 - 185 mm² |
| rm: | 50 - 150 mm² |
| se: | 95 - 300 mm² |
| sm: | 70 - 240 mm² |
|
Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| Charactéristiques des matériaux | |
| halogen-free: | Yes |
| Suitable for aluminium conductors. the temperature of aluminium conductors must not exceed 80°C (see operating instructions) pre-treatment of aluminium conductors: see general technical information (under Downloads) |
|
| Les unités de commutation à fusibles conformes à la norme IEC 60947-3 ne peuvent fonctionner au-delà de la tension de service nominale que si elles sont utilisées comme sectionneurs à fusible sans fonction de commutation de charge et cela jusqu'à la tension d'isolement assignée et sont marquées en conséquence. | |
|
The terminal compartment cover 33733 is always needed for the connection at top and when using cable lugs. |
|
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 23 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33740
000A
étrier de serrage
etier de serrage sans protection
taille 1 - 3
pour: QU185-1..., QU185-2..., QU185-3..., CRL185-..., EQ185-A320-...
Plus
33738
000A
étrier de serrage CrossLink®
pour des jeux de barres avec protection CrossLink® contre les contacts accidentels
taille 1 - 3
pour: QU185-1..., QU185-2..., QU185-3..., CRL185-..., EQ185-A320-...
Plus
33561
000A
borne en V
terminal body steel, pressure piece steel
taille 1-3
for Cu / Al 50 - 300 mm²
Plus
33564
000B
Kit de raccordement
with 1 V-clamp, without cover
terminal body alu, pressure piece brass
for Cu / Al 120 - 300 mm²
e.g. for drilled PE or N bars
Plus
33733
000A
cache-bornier
universel pour réglettes NH, taille 1 - 3 et réglette de raccordement 800 A
taille 1 - 3
Plus
33758
000A
obturateur latéral
pour caches frontaux
taille 00 - 3
Plus
37903
000A
connecteur à broches
pour le montage indépendant de câbles RJ12
Nouveau
Plus
37904
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37905
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37906
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37907
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
33156
000
contact de signalisation
commutateur 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
Plus
Trouver votre contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com