L'Entreprise
Innovations
Produits
The picture may show a similar product.
Référence 37588 000A
QUADRON 185Power
réglette sectionneur à fusible 600 A
taille 3, commutation à 1 pôle
V-clamp 50-300 mm²
terminal body steel, pressure piece steel
prewired with 3x measuring transformers 600 A / 333 mV, accuracy class 1, with 6-pole plug connection from behind
pour jeux de barres 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
Plus disponible
Système
185Power
Avantages produit
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Groupe de produits | 12 |
| Sous-groupe | 64 |
| Dimensions de l'emballage | 1 |
| EAN | 4021267375881 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
Normes
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Type: QU185-3 V-Clamp
| for fuse links size: | NH 3 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 48 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Normes | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| Courant assigné (IEC): | 600 A |
| Tension assignée (IEC) CA: | 800 V |
| accuracy class (current): | 1 |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs Uimp: | 8 kV |
| Catégorie d'emploi CA: | AC-22B (800 V / 315 A) |
| Catégorie d'emploi CC: | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 80 kA / 800 V (315 A) |
| 80 kA / 690 V (630 A) | |
| 100 kA / 500 V (630 A) | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 75,5 W.
(The power dissipation at full load would be 118,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
Les valeurs suivantes ont été vérifiées par des tests sous certaines conditions. Veuillez demander ces conditions à Wöhner avant de concevoir votre armoire. |
| Les unités de commutation à fusibles conformes à la norme IEC 60947-3 ne peuvent fonctionner au-delà de la tension de service nominale que si elles sont utilisées comme sectionneurs à fusible sans fonction de commutation de charge et cela jusqu'à la tension d'isolement assignée et sont marquées en conséquence. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Charactéristiques mécaniques | |
| L x H x P: | 100 x 670 x 189 |
| Poids: | 574,0 kg/100 |
| Pôles: | 3 pôles |
| pour jeux de barres: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| front degree of protection: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| Points de raccordement | |
| v-clamp | |
| Les unités de commutation à fusibles conformes à la norme IEC 60947-3 ne peuvent fonctionner au-delà de la tension de service nominale que si elles sont utilisées comme sectionneurs à fusible sans fonction de commutation de charge et cela jusqu'à la tension d'isolement assignée et sont marquées en conséquence. | |
|
The terminal compartment cover 33733 is always needed for the connection at top and when using cable lugs. |
|
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 48 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
37902
000A
Kit de raccordement
barrette de connexion à ressort avec 6 fils de 0,5 mm²
for internal wiring of 333 mV measuring transformers
Nouveau
Plus
37903
000A
connecteur à broches
pour le montage indépendant de câbles RJ12
Nouveau
Plus
37904
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37905
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37906
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
37907
000A
connecteur à broches avec câble RJ12
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
Nouveau
Plus
Trouver votre contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com