L'Entreprise
Innovations
Produits
The picture may show a similar product.
Référence 03301 000
QUADRON 60Classic
Fusible NH 250 A
vis M10
taille 1 / 3P
raccordement par le haut ou par le bas
pour jeux de barres 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 et barres profilées
Système
60Classic
Avantages produit
CrossLink® adapter technology
Fast and safe conversion of the connection for top or bottom
Simple and safe clicking into place and making contact
Safe connection through shock protection split into two
Busbar supports for flat busbars can be mounted above each other
| Groupe de produits | 10 |
| Sous-groupe | 54 |
| Dimensions de l'emballage | 1 |
| EAN | 4021267033019 |
| ECLASS 14.0 | 27142106 |
| ETIM 5.0 | EC000067 |
| ETIM 8.0 | EC000067 |
| ETIM 10.0 | EC000067 |
Normes
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016
Approbations
CCC
Type: QCC-NH1
EAC Type: NH
| for fuse links size: | NH 1 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 32 W |
| Details IEC | |
| Normes | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016 |
| Electrical data IEC | |
| Courant assigné (IEC): | 250 A |
| Tension assignée (IEC) CA: | 690 V |
| Tension assignée (IEC) CC: | 440 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs Uimp: | 6 kV |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 80 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 20,1 W.
(The power dissipation at full load would be 31,4 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
Les valeurs suivantes ont été vérifiées par des tests sous certaines conditions. Veuillez demander ces conditions à Wöhner avant de concevoir votre armoire. |
| Tension maximale IEC CA: | 800 V |
| Tension maximale IEC CC: | 800 V |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Adapter module, degree of protection IP20 at front |
| Charactéristiques mécaniques | |
| L x H x P: | 184 x 210 x 132 |
| Poids: | 198,5 kg/100 |
| Pôles: | 3 pôles |
| pour jeux de barres: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 et barres profilées |
| Points de raccordement | |
| screw connection | |
| M10 | |
| screw drive: | SW16 |
| Md min.: | 20,0 Nm |
| Md max.: | 30,0 Nm |
| Charactéristiques des matériaux | |
| halogen-free: | No |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 32 W |
33145
000
borne prisme, double, pour câbles Cu
2x 35 - 70 mm²
pour: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Plus
33163
000
borne à étrier pour câbles Cu
70 - 150 mm²
pour: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
Plus
33166
000
borne prisme, simple, pour câbles Cu
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
pour: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Plus
33909
000
borne à cage pour câbles Cu
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
pour: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Plus
33142
000
cache pour cosses, raccordement en haut et en bas
pour: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
Plus
33916
000
cache pattes d'extraction pour 03300, 03301
NH 1
Plus
03502
000
poignée d'extraction de fusible NH
sans protection
taille 000 / 3
Plus
32595
000
CrossLink 60Classic
adaptateur 250 A de remplacement pour jeu de barres
base pour adaptateur pour jeu de barres
Plus
Trouver votre contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com