L'Entreprise
Innovations
Produits
The picture may show a similar product.
Référence 03290 000
QUADRON Panel
embase de fusible NH 250 A, à encastrer, pour PV
vis M10 des 2 côtés
taille 1XL / 1P, avec protection contre les contacts
for mounting plate
Système
Panel
Avantages produit
For safe connection of the leads, the shock protection is split into 2.
| Groupe de produits | 10 |
| Sous-groupe | 07 |
| Dimensions de l'emballage | 3 |
| EAN | 4021267032906 |
| ECLASS 14.0 | 27142106 |
| ETIM 5.0 | EC000067 |
| ETIM 8.0 | EC000067 |
| ETIM 10.0 | EC000067 |
Normes
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016
UL 4248-1
UL 4248-19
Approbations
UL
Type: PVH-NH1XL
UL file: E342576, UL category (for USA): IZMR2 https://www.ul.com
| fuse links acc. to standard: | IEC / EN 60269-6 |
| Details IEC | |
| Normes | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016 |
| Electrical data IEC | |
| Courant assigné (IEC): | 250 A |
| Tension assignée (IEC) CA: | 1000 V |
| Tension assignée (IEC) CC: | 1500 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs Uimp: | 6 kV |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 50 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 3,5 W.
(The power dissipation at full load would be 5,5 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
Les valeurs suivantes ont été vérifiées par des tests sous certaines conditions. Veuillez demander ces conditions à Wöhner avant de concevoir votre armoire. |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| for fuse links IEC 60269-6 |
| Details UL | |
| Normes | |
|
UL 4248-1
UL 4248-19 |
| Electrical data UL | |
| rated current (UL): | 250 A |
| rated voltage (UL) DC: | 1500 V |
| for wires UL: | Cu 90°C |
| Icc: | 15 kA |
| Charactéristiques mécaniques | |
| L x H x P: | 60 x 254 x 102 |
| Poids: | 51,0 kg/100 |
| Pôles: | 1 pôle |
| Mounting: | for mounting plate |
| Points de raccordement | |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| for wires UL: | Cu 90°C |
| Charactéristiques des matériaux | |
| halogen-free: | Yes |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Les performances d'isolation de l'article dépendent des conditions d'installation. | |
Trouver votre contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com