Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 03301 000
QUADRON 60Classic
NH fuse base 250 A
screw M10
size 1 / 3P
connection top or bottom
for busbars 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 and section busbars
System
60Classic
Advantages of the product
CrossLink® adapter technology
Fast and safe conversion of the connection for top or bottom
Simple and safe clicking into place and making contact
Safe connection through shock protection split into two
Busbar supports for flat busbars can be mounted above each other
| Product group | 10 |
| Subgroup | 54 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267033019 |
| ECLASS 14.0 | 27142106 |
| ETIM 5.0 | EC000067 |
| ETIM 8.0 | EC000067 |
| ETIM 10.0 | EC000067 |
Standards
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016
Approvals
CCC
type number: QCC-NH1
EAC Type: NH
| for fuse links size: | NH 1 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 32 W |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016 |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 250 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated voltage (IEC) DC: | 440 V |
| rated surge voltage Uimp : | 6 kV |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 80 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 20.1 W.
(The power dissipation at full load would be 31.4 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. permitted voltage (IEC) AC: | 800 V |
| max. permitted voltage (IEC) DC: | 800 V |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Adapter module, degree of protection IP20 at front |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 184 x 210 x 132 |
| weight: | 198.5 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| for busbars: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 and section busbars |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M10 | |
| screw drive: | SW16 |
| Md min.: | 20.0 Nm |
| Md max.: | 30.0 Nm |
| Material properties | |
| halogen-free: | No |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 32 W |
33145
000
prism terminal, double, for Cu cables
2x 35 - 70 mm²
for: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
More
33163
000
clamp connector for Cu cables
70 - 150 mm²
for: QCB-NH2, LTS-F 400, LTS 630
More
33166
000
prism terminal, single, for Cu cables
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
for: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
More
33909
000
box terminal for Cu cables
35 - 150 mm²
QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
for: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
More
33142
000
cover for cable lugs, top / bottom attachable
for: QCB-NH1, QCS-NH1, QCS-320
More
33916
000
grip lug cover for 03300, 03301
NH 1
More
03502
000
NH fuse extractor handle
without sleeve
size 000 - 3
More
32595
000
CrossLink 60Classic
spare part busbar adapter 250 A
busbar adapter base
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com