Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 03299 000
QUADRON 60Classic
NH fuse-base 160 A
screw M8
size 00 / 3P
connection top or bottom
for busbars 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 and section busbars
System
60Classic
Advantages of the product
CrossLink® adapter technology
Fast and safe conversion of the connection for top or bottom
Simple and safe clicking into place and making contact
Safe connection through shock protection split into two
Busbar supports for flat busbars can be mounted above each other
| Product group | 10 |
| Subgroup | 51 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267032999 |
| ECLASS 14.0 | 27142106 |
| ETIM 5.0 | EC000067 |
| ETIM 8.0 | EC000067 |
| ETIM 10.0 | EC000067 |
Standards
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-2:2013 + A1:2016
Approvals
IEC (CB) , VDE , CCC
type number: QCC-NH00
EAC Type: NH
| for fuse links size: | NH 000, NH 00 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-2:2013 + A1:2016 |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 160 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated voltage (IEC) DC: | 440 V |
| rated surge voltage Uimp : | 6 kV |
| short-circuit strength when protected by fuses: | 50 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 8.3 W.
(The power dissipation at full load would be 13.0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| max. permitted voltage (IEC) AC: | 800 V |
| max. permitted voltage (IEC) DC: | 800 V |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Adapter module, degree of protection IP20 at front |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 106 x 200 x 90 |
| weight: | 87.0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| for busbars: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 and section busbars |
Busbar connector: externally tensioned contacting, convenient click mechanism, simple conversion of the combination bases from 5 to 10mm-thick busbars
| Terminal points | |
| screw connection | |
| M8 | |
| screw drive: | SW13 |
| Md min.: | 8.0 Nm |
| Md max.: | 10.0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Material properties | |
| halogen-free: | No |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 12 W |
01182
000
tunnel terminal for screw connection M8
1x 2.5 - 16 mm² + 2x 2.5 - 25 mm²
NH 00
More
33224
000
prism terminal, single, for Cu cables
16 - 70 mm²
NH 00
More
79811
000
cover for cable lugs, top / bottom attachable
NH 00
for: 33200, 33208, 33329, 33394, 33398, 33420
More
33315
000
trim cover, 2 parts
for NH-LTS size 00
size 00
More
33317
000
trim strip, attachable at side
for NH-LTS size 00
size 00
More
78105
000
trim frame, double
232 x 210, not for 33221, 33222
size 00
More
78893
000
trim frame, single
130 x 210, not for 33221, 33222
size 00
More
79448
000
grip lug cover
for NH base and 33705
NH 00
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com