Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 23121 000AD
CAPUS Panel
changeover switch 3-pole + N
screw M6
160 A
N on right side
for mounting plate
BB32-160/3+N
System
Panel
| Product group | 14 |
| Subgroup | 32 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267231217 |
| ECLASS 14.0 | 27371403 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
type number: BB32-160/3P+N
EAC Type: LTS
| size: | 1 |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 160 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 690 V |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 8 kV |
| rated short-time withstand current Icw (0.1 s) max.: | 9 kA |
| rated making capacity: | 10 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 96,3 W.
(The power dissipation at full load would be 150,4 W.)
| Gebrauchskategorien siehe Datenblatt (unter Downloads) |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 206 x 140 x 244 |
| weight: | 280,0 kg/100 |
| poles: | 3-pole+N |
| Mounting: | for mounting plate |
| front degree of protection: | IP20 |
| Terminal points | |
| screw connection | |
| Material properties | |
| halogen-free: | Yes |
N is switched leading when switched on, lagging when switched off
|
passes Null when reversing |
|
23941
000AD
CAPUS Panel
connection bridge
with terminal compartment cover
for: BB32 160 A 3P+N
More
23935
000AD
CAPUS Panel
connection space cover
for covering all connections, dark grey
for: BB32 160 A
More
23922
000AD
extension shaft, 300 mm long
for: S32 160 A
More
23932
000AD
CAPUS Panel
door coupling rotary drive
graphite grey, without handle
with door interlock, for padlocks
for: BB32 160 A
More
23920
000AD
pilot switch
1 n/c + 1 n/o, plug connectors 6.3 x 0.8
for: S32 160 A
More
23921
000AD
pilot switch
1 n/c + 1 n/o, plug connectors 6.3 x 0.8
for: S32 250 A / 400 A / 630 A / 1000 A / 1250 A / 1600 A / 2500 A / 3150 A
More
23957
000AD
CAPUS Panel
locking device for direct drive
for: S32-1
NEW
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com