Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 37588 000A
QUADRON 185Power
in-line fuse switch-disconnector 600 A
size 3, 1-pole switchable
V-clamp 50-300 mm²
terminal body steel, pressure piece steel
prewired with 3x measuring transformers 600 A / 333 mV, accuracy class 1, with 6-pole plug connection from behind
for busbars 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10
no longer available
System
185Power
Advantages of the product
Self-closing inspection holes are available in the cover.
Cover can be locked when closed.
| Product group | 12 |
| Subgroup | 64 |
| pack size | 1 |
| EAN | 4021267375881 |
| ETIM 5.0 | EC001046 |
Standards
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
type number: QU185-3 V-Clamp
| for fuse links size: | NH 3 |
| fuse links acc. to standard: | IEC / HD 60269-2 |
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 48 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 600 A |
| rated voltage (IEC) AC: | 800 V |
| accuracy class (current): | 1 |
| rated isolation voltage Ui AC: | 1000 V |
| rated surge voltage Uimp : | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-22B (800 V / 315 A) |
| Utilisation category DC (IEC 60947-3) : | DC-20B max. voltage between the fuses: 1000V visible information required: Do not switch under load. |
| cond. short-circuit current with fuses (AC): | 80 kA / 800 V (315 A) |
| 80 kA / 690 V (630 A) | |
| 100 kA / 500 V (630 A) | |
| approved wth fuse links of operation class: | gG |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 75,5 W.
(The power dissipation at full load would be 118,0 W.)
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. |
| min. permitted operation temperature | -40°C |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| min. permitted temperature for transport and storage | -40°C |
| Degree of protection IP20 at front, degree of protection near terminal depends on installation |
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 100 x 670 x 189 |
| weight: | 574,0 kg/100 |
| poles: | 3-pole |
| for busbars: | 30, 40, 60, 80, 100, 120 x 10 |
| front degree of protection: | IP20 |
| degree of protection when open: | IP10 |
| Terminal points | |
| v-clamp | |
| A fuse-combination unit acc. to IEC 60947-3 can only be operated at a higher voltage than its rated voltage, if it is used as a fuse-disconnector without breaking capacity, up to its max. rated insulation voltage and labelled as such. | |
|
The terminal compartment cover 33733 is always needed for the connection at top and when using cable lugs. |
|
| permitted power dissipation of the fuse-link: | 48 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
37902
000A
Connection kit
spring connector strip with 6 x 0.5 mm² leads
for internal wiring of 333 mV measuring transformers
NEW
More
37903
000A
pin connector
for independent assembly of RJ12 cables
NEW
More
37904
000A
pin connector with RJ12 lead
3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
37905
000A
pin connector with RJ12 lead
1.5 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
37906
000A
pin connector with RJ12 lead
0.6 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
37907
000A
pin connector with RJ12 lead
0.3 m
to connect prewired in-line fuse switch-disconnectors with the current extension module 37100
NEW
More
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com