Company
Innovations
Products
The picture may show a similar product.
Part No.: 31547 000
cylindr. fuse link 20 A
1000 V DC, gPV
10 x 38
| Product group | 22 |
| Subgroup | 25 |
| pack size | 10 |
| EAN | 4021267315474 |
| ECLASS 14.0 | 27142002 |
| ETIM 5.0 | EC002704 |
| ETIM 8.0 | EC002704 |
| ETIM 10.0 | EC002704 |
Standards
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014
IEC 60269-6:2010 + A1:2018
| size: | 10x38 |
| Details IEC | |
| Standards | |
|
IEC 60269-1:2006 + A1:2009 + A2:2014 IEC 60269-6:2010 + A1:2018 |
| Electrical data IEC | |
| rated current (IEC): | 20 A |
| rated voltage (IEC) DC: | 1000 V |
| operation class | gPV |
| rated short-circuit breaking capacity DC | 30 kA |
power dissipation of the article:
The power dissipation at a typical load of 80 % results to 1,6 W.
(The power dissipation at full load would be 2,5 W.)
| Mechanical data | |
| W x H x D: | 10 x 10 x 38 |
| weight: | 0,6 kg/100 |
| Material properties | |
| Material: | Porcelain |
| halogen-free: | Yes |
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com