Společnost
Innovations
Produkty
for UL feeder circuits >250V
Obrázek může zobrazovat podobný produkt.
Part No.: 33503 000
QUADRON 60Classic Speed
odpínač s pojistkami, 3-pólový
rámová svorka, připojení zdola, pro madlo otočného ovladače pro montáž na dveře
velikost 00
double-breaking
operator independent switching (snap-action mechanism)
pro přípojnici 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 a profilové přípojnice
System
60Classic
Advantages of the product
With spring-controlled switch mechanism for frequent switching as per utilisation category "A"
FLAG indicator shows the switch setting
Fuses can be changed safely and without tools thanks to double-breaking main contacts
Additional visible separating section by removing the cover incl. fuses
Can be used as mains disconnector as per IEC / EN 60204-1 (main switch)
Also as an Emergency Off switch in combination with the red-yellow door coupling twist handle
Main switch and Emergency Off switch only in combination with AC-23A/B
CrossLink® adapter technology
Simple and safe clicking into place and making contact
Busbar supports can be mounted above each other for flat busbars
Compact dimensions (106mm wide)
Switches can be installed 90° left/right horizontal, always with the same switch lug position
| Produktová skupina | 15 |
| Podskupina | 20 |
| velikost balení | 1 |
| EAN | 4021267335038 |
| ECLASS 14.0 | 27371401 |
| ETIM 5.0 | EC001040 |
| ETIM 8.0 | EC001040 |
| ETIM 10.0 | EC001040 |
Standardy
IEC 60947-1:2020
IEC 60947-3:2020 AC ratings only
Schválení dle norem
DNV GL
typové číslo: QCS-NH00
EAC Type: NH
| pro velikost pojistek: | NH 000, NH 00 |
| pojistková vložka podle na standardu: | IEC / HD 60269-2 |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 10 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
| Detaily IEC | |
| Standardy | |
|
IEC 60947-1:2020 IEC 60947-3:2020 AC ratings only |
| Elektrické údaje IEC | |
| Jmenovitý proud (IEC): | 125 A |
| jmenovité napětí (IEC) AC: | 690 V |
| jmenovité izolační napětí Ui AC: | 800 V |
| jmenovité přepětí Uimp : | 8 kV |
| Utilisation category AC (IEC 60947-3) : | AC-23B (690V / 125A) AC-23A (500V / 125A) AC-22A (690V / 125A)
|
| kond. zkratový proud s pojistkami (AC): | 50 kA / 690 V (125A) |
| schváleno s pojistkovými vložkami dané třídy: | gG |
| Supplementary data IEC | |
|
The following values have been verified with tests under certain conditions. Please ask Wöhner for this conditions before designing your panel. |
| further utilisation category DC (IEC 60947-3): | DC specifications: 2 current paths (L1,L3) in series DC-22B (220V/125A) DC-20B (800V) at pollution degree 3 visible information required: do not switch under load |
| max. permitted operation temperature | 55°C |
| Special operating conditions corresponding to IEC / EN 61439-1 may yield to foulty activations of pilot switches and fuse monitors. The operating conditions have to be considered for the analysis of status signals. | |
| When several devices are used side-by-side in continuous operation, the rated load factor specified in VDE 0660 Part 500 / EN 60 439-1, Table 1, must be observed. |
| Mechanické údaje | |
| Š x V x H: | 106 x 200 x 155 |
| hmotnost: | 208,0 kg/100 |
| póly: | 3-pólový |
| pro přípojnici: | 12, 15, 20, 25, 30 x 5, 10 a profilové přípojnice |
| Terminal points | |
| cage clamp connection | |
| screw drive: | S4 |
| wire stripping: | 20 mm |
| min. cross-section: | 1,5 mm² |
| max. cross-section: | 70 mm² |
| re: | 1.5 - 10 mm² |
| f: | 1.5 - 70 mm² |
| f + AE: | 1.5 - 70 mm² |
| (f + AE may not fit with max. cross-section) | |
| Md min.: | 5,0 Nm |
| Md max.: | 6,0 Nm |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| Terminal space: | 13x13 |
| lam. Cu width: | 9 - 13 mm |
| lam. Cu thickness: | 1 - 10 mm |
| Vlastnosti materiálu | |
| halogen-free: | No |
| Not suitable for aluminium cables ! | |
| povolené rozptylování energie pojistkové vložky: | 10 W |
| requirements for contact parts: |
Fuse links with silver-plated contact pieces recommended. For fuse links with nickel-plated contact pieces, a reduction factor of 0.8 is to be observed. |
33914
000
připojovací svorka 120 mm²
přední připojení
pro: QCS-NH00, QCS-160
Více
33915
000
pomocný plochý konektor pro rámovou svorku
plochý konektor EN 61210 6,3 x 0,8
pro: QCB-NH00, QCS-NH00, QCS-160
Více
33908
000
spínač ke sledování spínací polohy
NO/NC 250 V AC / 5 A, 30 V DC / 4 A
pro: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Více
33910
000
otočná rukojeť pro montáž na dveře
černá, s rukojetí
lze aktivovat blokování dveří, pro visací zámky
pro: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Více
33911
000
otočná rukojeť pro montáž na dveře
červeno-žlutá, s rukojetí
lze aktivovat blokování dveří, pro visací zámky
pro: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320
Více
33912
000
prodlužovací ovládací hřídel délka 290 mm
pro: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Více
33913
000
prodlužovací ovládací hřídel délka 490 mm
pro: QCS-NH00, QCS-NH1, QCS-160, QCS-320, CP-PV
Více
Find your contact
to the contact site
Wöhner GmbH & Co. KG
Elektrotechnische Systeme
Mönchrödener Str. 10
96472 Rödental
Order hotline (Germany)
+49 9563 751 161
order@woehner.de
Technical hotline (Germany)
+49 9563 751 260
support@woehner.com